KOMUNIKACJA
W BIZNESIE

Strony dla biznesu

Czy prace licencjackie są podstawą do magisterki?

Wyzwanie pisania pracy magisterskiej

Pisanie pracy magisterskiej to dla wielu studentów spore wyzwanie, wydaje się im, że sobie nie poradzą. Trzeba przyznać również, że sporo promotorów niezbyt precyzyjnie określa swoje wymagania wobec studenta i najczęściej najlepszym sposobem na zrozumienie, o co chodzi w tym pisaniu jest przejrzenie w czytelni prac napisanych i już obronionych. Jednak to nie wszystko. Należy uświadomić studentom, że ich prace licencjackie, jeśli była dobrze napisana, może być podstawą do pisania magisterki.

Studenci czasami nie mają żadnego pomysłu na wybranie tematu pracy magisterskiej. Dość często, gdy kończyli pierwszy etap studiów i była przed nimi praca licencjacka, to bardzo często pojawiała się lista propozycji tematów i po prostu należało coś wybrać. Przy magisterium student musi sam zdecydować się z jakiego zakresu wiedzy ma być temat i jak go ciekawie sformułować a potem napisać. Oczywiście istnieją pewne akceptowane schematy tego typu prac, ale nie każdy pomysł da się wpisać w schemat. Bywają czasami bardzo oryginalne prace.

Promotor

Bardzo wielu studentów, gdy przeglądają prace magisterskie starszych roczników, wpada w pewien schemat i w swoim wyborze sugerują się tym, co już napisali ich starsi koledzy. Bardzo często osoba kończąca studia boi się nadal, że jej propozycje mogą się nie podobać promotorowi. Oczywiście, że są wśród studentów również tacy, którzy przez cały czas pracują nad tematyką i zawartością magisterki, czasami jest to kontynuacja tego co u nich zapoczątkowała praca licencjacka, a czasami zupełnie coś nowego i obie opcje są dobre.

Jeśli jednak praca magisterka jest w jakimś sensie kontynuacją pracy licencjackiej to warto kontynuować badania, jeśli takie się zaczęły, ponieważ może być to bardzo ciekawe, gdy się rozszerzy badanie rozpoczęte kilkanaście miesięcy wcześniej. Na pewno można nawiązać do tych badań, można też zastanowić się co do hipotezy i jej uzasadnienia oraz postawić nowe hipotezy i zrobić analizę porównawczą argumentów z obu prac. Oczywiście należy to wszystko ubrać w odpowiednią formę, bo praca licencjacka nie może być cytatem w pracy magisterskiej.